Styl nowojorski w Polsce, czy to możliwe?
Wielki styl zza Oceanu stosunkowo dobrze czuje się na kontynencie, jeśli więc jesteście zwolennikami klasycznego, ponadczasowego i eleganckiego stylu urządzania mieszkań, styl nowojorski to strzał w dziesiątkę. Styl ten to synonim symetrii, odpowiednich proporcji, wysublimowanego doboru kolorystycznego, a także postawienia na mnogość dodatków, gdyż Nowojorczycy uwielbiają gdy we wnętrzu dużo się dzieje.
Zwolennicy stylu
Dla jednych wnętrza urządzone w stylu nowojorskim mogą wydać się zbyt dekoracyjne, zbyt krzykliwe i zagracone, dla drugich natomiast będą synonimem bogactwa, smaku i dopracowania w każdym szczególe. Jedni i drudzy docenią jednak to, że materiały i meble użyte do aranżacji muszą być zawsze jak najlepszej jakości, a design utrzymany w duchu ponadczasowości. Styl wywołuje więc skrajne emocje, my jednak jesteśmy w nim zakochani.
Siła oddziaływania
Mimo, że projektowanie wnętrz po nowojorsku wymaga dużo poświęceń, czasu, zaangażowania, a nawet poprawek, gdy efekt finalny nie jest taki jak w zamyśle, to cały włożony trud zostanie zwrócony z nawiązką. Zaaranżowane wnętrze odwdzięczy się wysublimowaniem, klasą i zdolnością oddziaływania na każdego gościa, bez względu na płeć.
Cechy charakterystyczne stylu nowojorskiego:
• ogromna dbałość o detale, a więc wszystkie drobiazgi muszą zostać dobrane starannie i z pomysłem
• wysokogatunkowe materiały, z których wykonane są meble i dodatki
• klasyczna forma mebli
• bogate przeszycia i zdobienia wykończenia mebli
• dominująca symetria, dobrym rozwiązaniem jest występowanie dwóch stolików kawowych lub dwóch kanap ustawionych równolegle do siebie
• ciężkie, mięsiste zasłony
• morze poduszek dekoracyjnych zarzuconych na kanapę lub sofę
• stonowana, ale zróżnicowana kolorystyka
Dominujące kolory
I właśnie kolorystyka rodzi najwięcej znaków zapytania. Pamiętajmy, że ma być przede wszystkim elegancko i z klasą. Mile widziane są więc stonowane kolory, takie jak beż, écru, odcienie szarego, złamana biel, pudrowe róże, jasny żółty. Dopuszczalny jest jeden mocny dominujący kolor, nie może on jednak przytłaczać całego wnętrza i czynić go ciężkim w odbiorze. Możemy się więc zdecydować na poduszki w kontrastowych kolorach, bądź barwny dywan. We wnętrzach w stylu nowojorskim często występują również różne formy sztukaterii ściennej, wprowadzającej do wnętrza element sztuki i artyzmu.
Ponadczasowy blask
Zwolennicy blasku, dużej ilości luster i kryształowych żyrandoli będą się czuli we wnętrzach urządzonych w tym stylu jak ryba w wodzie. Styl nowojorski bowiem uwielbia blask, grę światła i refleksy świetlne na ścianach. Działamy tutaj w myśl zasady, że im więcej blasku tym lepiej. Kwintesencją stylu nowojorskiego jest nikiel, a więc wszelkie elementy zdobnicze i wykończeniowe luster będą podstawą aranżacji. Dla zrównoważenia pozornie zimnego blasku, możemy postawić na bogatą stolarkę ścienną i okienną. Wszelkie wykusze, łuki i załamania ocieplą aranżację, czyniąc ją bardziej przytulną. Aby uporządkować przestrzeń, warto postawić na jeden centralny akcent w każdym pomieszczeniu. W jadalni może to być stół, w sypialni łóżko królewskich rozmiarów, w kuchni wyspa z obitymi welurem krzesłami lub hokerami. Chodzi o zachowanie tak zwanego „focal point” charakterystycznego dla stylu nowojorskiego. W akompaniamencie luster mogą iść wykończone szkłem ramki na zdjęcia, dodatkowo odbijające światło. Pamiętajmy, że im go więcej, tym bliżsi będziemy oddani pierwowzoru aranżacji rodem z Nowego Jorku.
1. Obraz ZEBRY 2. Lustro CASENATICO 3. Stołek BARSTOOL 4. Stołek ASPREY
Dodatkowe materiały wykończeniowe
Oprócz błysku, blasku i bogatych zdobień warto zdecydować się na inne materiały wykończeniowe, oprócz niklu, stali, drewna i weluru. Urozmaiceniem może być marmur, szczególnie dobrze prezentujący się na stołach i stolikach kawowych, a także pomocniczych. W zestawieniu ze szlachetnym srebrem, czy złotem taki mebel obroni się sam. Jako element powtarzalny można zastosować marmur również jako blat w kuchni, albo umywalka w łazience.
Przeciwstawne zestawienia
Ciekawym rozwiązaniem wprawiającym gościa w chwilę zaskoczenia jest zestawianie mebli w różnych kolorach, deseniach, kształtach i wykończeniach. Obok klasycznej sofy, która jest swoistym must have, można ustawić wielobarwny fotel, albo podnóżek w mocnym przeciwstawnym kolorze. Powinna nam tu przyświecać fantazja przy wyborze, gdyż nieoczywistość będzie tu dużym plusem. Pufy i szezlongi w szalonych kolorach to zawsze dobry wybór. Przy aranżacji tych elementów należy kierować się zasadą, że kanapa z fotelami, pufami i szezlongami nie muszą stanowić kompletu.
1. Lustro ELIZABETH 2. Stolik CLUSO 3. Taca 4. Ozdoby 5. Obraz MORETTI 6. Krzesła SALVADORE 7. Fotel FLORENCE
Kobiecy akcent
Elementem wprowadzającym akcent zielony do pomieszczenia są wszelkiego typu świeże, ścięte kwiaty w kryształowych wazonach, a jeśli nie możemy pozwolić sobie na taką formę, równie dobrze wyglądają okazałe pąki i główki sztucznych kwiatów. Akcent kobiecy jest zawsze dobrze widziany.
Duże formaty
Styl nowojorski kocha duże przestrzenie, świetnym rozwiązaniem, charakterystycznym dla tego stylu jest ustawianie naprzeciwko siebie dwóch dużych kanap, w towarzystwie foteli, podnóżków, szezlongów i obowiązkowych stolików kawowych, bądź stoliczków pomocniczych. Przepastne kanapy i wielobarwne fotele zapraszają w końcu do chwili relaksu, a co odpręża bardziej niż chwila dla siebie z kubkiem parującej herbaty, bądź kawy? Parowanie mebli jest podstawą tego stylu wnętrzarskiego. Dzięki temu nigdy nie zabraknie nam miejsca na powiększającą się rodzinę, bądź rzesze przybywających gości. Idealne proporcje, symetria, geometria wzorów tkanin to podstawa i baza wyjściowa do aranżacji. Trudność aranżacyjną może sprawiać taki dobór mebli i dodatków, aby każdy z nich był oryginalny, wyróżniający się, ale dalej do siebie pasujący, mimo różnorodnych form i deseni. Różne wzory i kolory, ale dalej harmonizujące ze sobą.
1. Lustro OSTA 2. Komoda SMYTHSON 3. Stolik ROBERTO 4. Szafka MARINA 5. Poduszka PIÓRA 6. Poduszka BRĄZOWA SKÓRA 7. Poduszka KRATA 8. Poduszka ROMBY 9. Fotel AVEIRO 10. Obraz BUENO 11. Regał SMYTHSON
Dusza stylu
Styl wnętrz Nowego Jorku, jest jak ich mieszkańcy, a więc wszystko jest wyważone, przemyślane, ale w każdym elemencie widać charakter właściciela. To wnętrza mają pasować do ludzi, a nie oni do wnętrz. Idea ta powinna zostać przeniesiona również do Europy i na inne kontynenty, wszędzie tam, gdzie oddani fani stylu starają się wiernie go naśladować. Naśladownictwo powinno przejawiać się w każdym najmniejszym detalu, nie możemy więc zapominać również o wypełnieniu pustych przestrzeni na ścianach. Dla najbardziej zagorzałych zwolenników polecamy obrazy przedstawiające panoramę Nowego Jorku, jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią, warto postawić na obrazy przedstawiające znane osoby, jak na przykład James Bond, czy Audrey Hepburn. Galeria nada przytulności wnętrzu i odda naszego ducha.
Magia poduch
Urozmaiceniem i swoistym mocnym detalem są wzorzyste poduchy, które powinny zaściełać ogromne kanapy. Wśród często wybieranych wzorów powinny znaleźć się te w geometryczne szczegóły, w duże wzory, czy też kontrastowe kolory. Wszystko po to, aby stworzyć namiastkę American Dream.
Styl wpisuje się świetnie w nurt nowoczesny. Odznacza się dużą klasą, elegancją i nieśmiertelnym duchem gwiazd światowego kina. Można w nim dostrzec niemałą wcale nutę glamour, objawiającą się dyskretnym błyskiem elementów szklanych. Wprowadź powiew świeżości zza Oceanu do swojego wnętrza już dziś!