Historie ze złotem w tle!
Złoto to kolor, który wzbudza skrajnie silne emocje. Od zachwytu, przez zaciekawienie, po zniesmaczenie i jawną dezaprobatę. Jest kolorem wymagającym dużej dozy wyczucia stylu i potraktowania go iście…. po królewsku. Trzeba bowiem zacząć od tego, że niegdyś złoto brylowało we wnętrzach pałacowych i królewskich i świadczyło o bogactwie, a także dostojeństwie. Im było go więcej, tym bardziej przemawiało o wysokiej pozycji zajmowanej przez pana domu i jego świty. Złoto w dawnych czasach w bogatych, dworskich domach dosłownie wyzierało z każdego kąta, dominując nie tylko w salonach, ale również sypialni, a nawet ogrodach. W tej postaci dostawało drugie życie w formie figur ogrodowych, pięknie lub kiczowato (jakby określili to niektórzy w obecnych czasach) lśniąc w pełnym słońcu. Złoto od wieków jest synonimem bogactwa i blichtru. Nie trzeba więc daleko szukać przyczyn jego odrodzenia i ponownego wstąpienia na współczesne salony.
Złoto, a styl wnętrza
Złoto kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami urządzonymi w stylu glamour, jednak jest dominującym kolorem również we wnętrzach art deco, parisian chic, czy skandynawskim. Wszystko zależy od tego, jak bardzo złoto nam w duszy gra i w jakiej ilości jesteśmy w stanie tak naprawdę zaprosić go do wnętrza. Współczesne wnętrza nie ociekają złotem już tak jak kiedyś. Z biegiem czasu ludzkość odeszła już od tak mocnego efektu, głównie ze względu na wysokie koszty tego materiału, jak również i ze względu na zmieniające się trendy i dominację lżejszych stylów. Złoto może we wnętrzach bowiem występować w wielorakiej formie, tj. od złotych mebli, przez dodatki i ozdoby do domu, aż po złotą armaturę, idealnie komponującą się z łazienką, czy kuchnią. Złoto wymaga od użytkownika niebywałego wyczucia i kunsztu w projektowaniu i aranżacji, gdyż dla wielu osób wciąż kojarzy się z kiczem, megalomaństwem i przesadą. W naszym odczuciu, złoto to niezwykle elegancki twór, który stwarza nieograniczone możliwości i jest świetnym punktem wyjścia, nie tylko w dużym domu, ale również małym mieszkaniu. Jeśli obawiacie się, że przesadzicie i efekt końcowy będzie daleki od zamierzonego, zawsze możecie zdecydować się na usługi zaufanego, bądź polecanego architekta wnętrz. Z nim, żadne złoto nie będzie Wam straszne.
Synonim blasku
Z uwagi na charakter wykończenia, złoto jest synonimem i uosobieniem blasku. Złote powierzchnie pięknie odbijają światło i są niczym najlepiej wypolerowane lustro. Nie zalecamy jednak przeglądania się w jego powierzchni, gdyż przez żółte podtony możemy się wydawać dość zniekształceni i nierzeczywiści. Złoto wymaga ostrożności, gdyż tak jak Smauga i nas może opanować złota gorączka. Jeśli potraktujemy je z szacunkiem i godnością, wnętrze z jego dodatkami odwdzięczy nam się blaskiem i pięknem na dekady. A musimy pamiętać, że złoto roztacza blask na długie, długie lata.
Złoty umiar
Złoty król wśród kolorów ma różne odcienie i różne twarze. W zależności od towarzyszącego mu otoczenia, może prezentować się ekstrawagancko, ekskluzywnie, czy też wręcz przeciwnie, skromnie i czysto. Złota nie należy się bać. Można zacząć od kilku dosłownie dodatków w tym pięknym kolorze, a później, jeśli efekt będzie się nam podobał i jeśli będziemy czuć się dobrze w takim otoczeniu, możemy dokładać kolejne elementy złotej układanki. Sekret tkwi w umiarze. Złoto ma rozświetlać i dekorować wnętrze. Kilka mebli, czy dodatków na początek wystarczy, w końcu złoto to klasa na najwyższym poziomie i nie wymaga ostrego akcentowania. Stolik, lustro, czy krzesła ze złotymi, metalowymi elementami są mile widziane we wnętrzach, jeśli występują w zrównoważonej ilości i jeśli stanowią kontrapunkt dla całej aranżacji. Złoto nie lubi walczyć o miejsce we wnętrzu, dlatego świetnie czuje się w otoczeniu bieli, delikatnego różu, czy pojedynczych, mocnych kolorów, tj. granatu, zieleni, czarnego, a nawet czerwieni. Urządzając pomieszczenie z dodatkiem złota, ważna jest forma jego prezentacji. A więc najlepszym rozwiązaniem są meble o prostych, wręcz geometrycznych formach. Polecane są meble z prostymi nóżkami, kwadratowe lub prostokątne stoliki, a także proste ramy luster. Więcej szaleństwa możemy wprowadzić do kolekcji dodatków, które ze względu na swoje gabaryty mogą wyróżniać się oryginalną formą. Ciekawym rozwiązaniem są tutaj figurki zwierząt, przedstawiające naturę, a także złote wazony o ciekawej fakturze.
Atrakcyjne połączenia
Jeśli zależy Ci jednak na efekcie wyrafinowanego szyku, nie znoszącego kompromisów, koniecznie połącz złoto z welurem. To duet doskonały dla wszystkich osób lubiących odważne stylizacje, które na długo zapadają w pamięci. Należy wspomnieć, że w takiej aranżacji welur powinien występować w konkretnym kolorze, tj. czerwieni, czerni, bieli, szarości, albo zieleni.
Czerń i złoto
Czerń i złoto to dowód dobrego gustu projektanta lub osoby urządzającej wnętrze. Świadczy o wysokim standardzie wykończenia. W takim połączeniu występuje w ultranowoczesnych wnętrzach, gdzie najważniejszy jest efekt, jaki chcemy uzyskać, dominujący nad wygodą. W tej kompozycji możemy wybrać:
1. Złote lustro wiszące na czarnej ścianie
2. Złoty stolik ustawiony obok czarnej kanapy
3. Złoty stół do jadalni występujący w otoczeniu czarnych krzeseł
4. Złote figurki ustawione na regale z oprawionymi na czarno książkami.
1. Stolik kawowy Musa 2. Fotel Delano 3. Stolik kawowy Galio 4. Stolik kawowy Cluso 5. Fotel Florene
Czerwień i złoto
Drugim zdecydowanym kolorem, na który warto zwrócić uwagę jest głęboka czerwień. W naszej propozycji czerwień jest zestawiona ze złotymi, metalowymi elementami fotela. Mebel iście królewski i przeznaczony dla osób odważnych, wyróżniających się wysublimowanym smakiem. Dodatkowo możemy wypróbować poniższy mariaż:
1. Złoty obraz powieszony na tapecie z czerwonymi elementami
2. Czerwony fotel ustawiony obok złotego stolika pomocniczego
3. Czerwony fotel ustawiony obok toaletki lub konsoli ze złotymi elementami
4. Złote stoliki nocne ustawione obok łoża zasłanego poduszkami w czerwonych pokrowcach.
6. Pościel Amora 7. Obraz Santino 8. Fotel Morello
Biel i złoto
Kompozycje biało-złote są łatwe do uzyskania. Bazą do takich aranżacji jest już biel ścian, koców, pledów, czy białej zabudowy kuchni. Złoto i biel to nierozłączny duet, który jest najprostszym, występującym motywem wnętrzarskim. Złoto szczególnie pięknie błyszczy na tle białych tonów i w takiej aranżacji nie potrzeba już niczego więcej. W tym przypadku możemy wypróbować połączenie:
1. Tapety ze złotymi akcentami ze śnieżnobiałą pościelą
2. Złotego stolika z białym, mięsistym dywanem
3. Złotego obrazu powieszonego na białej ścianie
4. Krzeseł na złotych stelażach zestawionych ze stołem z białym blatem
9. Krzesło Celano 10. Stół Roseta 11. Szafka nocna Milan 12. Stolik kawowy Grafik
Zieleń i złoto
Zieleń i złoto to połączenie nieoczywiste i wymagające na pewno nutki sympatii do takich kolorów. Bez względu na odcień zieleni, może ona nieco przytłoczyć i wywołać uczucie zmęczenia i przesytu. Jednakże, jeśli postawimy na odcień ciemnozielony, to mamy sprawdzony przepis na piękną i udaną stylizację. Możemy postawić na połączenie:
1. Zielonego fotelu ze złotym stolikiem kawowym
2. Zielonego fotelu ze złotą toaletką/konsolą
3. Złotego lustra w sypialni z zieloną pościelą
4. Złotego obrazu zawieszonego na ścianie pomalowanej na ciemnozielony
13. Sofa Glustin 14. Fotel Morello
Marmur, a złoto
Dopełnieniem takiej stylizacji będzie równie dystyngowany materiał, jakim jest marmur. Zarówno ten naturalny, jak i syntetyczny, prezentuje się po prostu pięknie i szykownie, bez względu na formę jaką przybierze. Może to być więc mała powierzchnia blatu stoliczka kawowego, albo wprost przeciwnie, marmur w blacie stołu jadalnianego. Złoto, marmur i welur brzmią zawsze świetnie, bez względu na miejsce docelowe. Welur dodatkowo wprowadza do pomieszczenia nutkę ciepła i przytulności, ocieplając i równoważąc zimno marmuru i splendor złota. W końcu nasz dom to nie muzeum i pewna intymność i ciepło są wręcz wskazane. W dobie popularności na urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim, a więc w odcieniach bieli i szarości, również złoto spisze się rewelacyjnie. Jest to dowód na to, że złoto pasuje do większości pomieszczeń, kluczem jest jedynie jego umiejętne dobranie pod względem ilości dodatków.
Psychologia kolorów
Kolory zastosowane w aranżacjach mają nieocenione znaczenie i w zdecydowany sposób mogą wpływać na nasz nastrój. Bardziej niż jesteśmy tego świadomi. I tak, kolor złoty pobudza umysł, dodaje energii i wpływa na podniesienie naszego poziomu kreatywności. Złoto to kolor, który na większą część osób wpływa pozytywnie, jeśli jego proporcje we wnętrzu nie są zachwiane. Jeśli jest go jednak za dużo wpływa drażniąco i irytująco, dlatego tak niezwykle ważny jest wspomniany przez nas umiar.
Współcześnie nie trzeba być możnowładcą, aby pozwolić sobie wprowadzić złote akcenty do domu. Każdy z nas może pozwolić sobie na chociaż jeden złoty mebel lub dodatek w tym kolorze. Złoto zaskarbi sobie serca osób kochających niewymuszony czar, szyk i majestatyczny blask.