Blaski i cienie stylu glamour
Styl glamour jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych stylów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, głównie przez to, że jest pełen blasku, szyku, elegancji, ale też unikalnego przepychu i zestawiania ze sobą na pozór niepasujących elementów, tj. mebli o bardziej wybujałych kształtach z tymi prostymi, szczególnie pod postacią stołów. Paradoksalnie decydując się na urządzenie mieszkania w stylu glamour musimy kierować się wysublimowanym smakiem i wyczuciem, aby nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Granica pomiędzy elegancją, a kiczem jest w przypadku tego stylu wnętrzarskiego niezwykle cienka. Jak w każdym innym stylu, musimy pamiętać o zachowaniu umiaru i proporcji, a wszystko po to, aby nasze wnętrza były iście przeniesione z poczytnych magazynów, a nie sprawiały wrażenia przypadkowości i braku pomysłu i planu na aranżację.
Pochodzenie stylu
Etymologia stylu glamour ma swoje korzenie w USA z czasów narodzin przemysłu filmowego. Ówczesne gwiazdy kina, wiodące prym na czerwonym dywanie, przekładały swój sposób bycia również na wystrój wnętrz, urządzając mieszkania pełne elegancji, bogactwa, jak również czaru. Mieszkanie w stylu glamour przyciąga magią, ale również odrobiną tkwiącej w nim przekory, gdyż czerpie z naleciałości stylu barokowego i rokoko, widocznych szczególnie w luksusowych fotelach, kanapach, krzesłach, czy też szezlongach obitych błyszczącym i cudownie miękkim welurem. Szczególnie welur zasługuje na chwilę uwagi, gdyż w nim tkwi moc siły tego stylu. Welur przed wiekami zyskał przydomek królewskiego, gdyż z niego szyto ubrania dla monarchy. Teraz na nowo przechodzi swój renesans i wraca na salony. Jak każda moda, również on przechodzi swój cykl życia i panowania. Aktualnie ma swój rozkwit, a wśród jego niezaprzeczalnych atutów można wymienić przede wszystkim jego wytrzymałość. Ma krótsze włosie niż aksamit, ale nie umniejsza to jego zdolności do odbijania światła. Jest pokryty okrywą włosową, czyli tak zwanym meszkiem. Jest odporny na zaciąganie i rozrywanie. Łatwo się go czyści, więc ma rzesze zwolenników, szczególnie tych będących rodzicami. Niezwykle elegancki splot włókien podnosi walory estetyczne i czyni go królem nad królami.
Akcenty kolorystyczne
Urządzając mieszkanie w stylu glamour możemy postawić na wyraziste, mocne kolory, przełamane jednak stosowanymi, często szarymi nutami. Należy jednak pamiętać, że wśród cieni stylu glamour wymienia się nadmiar intensywnych barw. Przez ten nadmiar styl glamour może wydawać się ciężki i przytłaczający. Istnieje cienka granica pomiędzy elegancją, a kiczem. Aby jej nie przekroczyć warto postawić tylko na jeden mocny akcent, na przykład w postaci fotelu, czy kanapy w pięknym odcieniu butelkowej zieleni. Mocne kolory obowiązkowo należy zestawiać z delikatniejszymi i mniej rażącymi oczy. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkie odcienie beży, bieli, zgaszonych zieleni. Postawienie na odcienie popielate również jest strzałem w dziesiątkę i jest bezpiecznym rozwiązaniem. Dobierając kolory warto wybrać kolor przewodni, który będzie wiódł prym, lecz pod pojęciem koloru przewodniego należy rozumieć, że będzie się on przejawiał w jednym mocnym akcencie, a nie będzie zastosowany w przypadku całego wystroju. Styl glamour to przede wszystkim biele, szarości, srebro, stosowane róże, fiolety, również czekoladowe brązy. Podstawa kolorystyczna powinna zaspokajać gusta i potrzeby mieszkańców.
Gra świateł
Bez względu na to, czy aranżujemy kuchnię, salon, sypialnię, czy jadalnię musimy zawsze pamiętać, że styl glamour opiera się w głównej mierze na grze światła, odbijającego się w krzywiznach luster, świeczników i żyrandoli. Dzięki tym zabiegom, wnętrza są rozświetlone i zapewniają prawdziwą ucztę dla oczu. Błyszczący welur, kryształy, srebrne sztućce to tylko niektóre gotowe pomysły na rozświetlenie wnętrza i nadania mu szyku i elegancji, będących synonimami stylu glamour. Atłasowe poszewki dekoracyjne, wysoki połysk mebli, złote zdobieniami, świeczniki, czy w końcu rzucające się w oczy dodatki to podstawa właściwego doboru elementów stylu glamour. Mocnym akcentem, na który powinnyśmy zwrócić uwagę, są przede wszystkim lustra, występujące w mnogiej ilości form, kształtów i zdobnych ram. Im bardziej spektakularne, tym lepiej.
1. Lustro VOLTERA 2. Konsola szklana MEROSI 3. Obraz GOLDEN WIND 4. Lustro MARZANO 5. Konsola MARZANO
Nieśmiertelna stal
W stylu glamour dominującym materiałem, z którego wykonane są meble i dodatki jest stal, kamień i marmur. Mimo iluzorycznej ciężkości wymienionych materiałów, meble utrzymane w tym stylu dzięki specjalnej konstrukcji, są lekkie i sprawiają wrażenie subtelności. Płynne formy nóg stołów, krzywizny luster, a także dyskretne elementy zdobnicze w postaci przegubów, kółek i zgrubień na stołach kawowych i stoliczkach pomocniczych, dodają szyku i elegancji. Materiały te przekładają się na niezwykłą wprost wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu glamour możemy mieć pewność, że wybrane meble posłużą nam na lata i długo nie wyjdą z mody, dzięki ich ponadczasowej formie i nieśmiertelnemu duchowi.
1. Stoliczek MUSA 2. Krzesło EARLS 3. Stoliczki CAMELIO
Moc dodatków
Nie należy zapominać o szczegółach aranżacyjnych pod postacią szerokiego wachlarzu dodatków. Ramki na zdjęcia, wazony, szkatułki, zegary, figurki i inne elementy wyposażenia to niezwykle ważne szczegóły, spajające całą aranżacyjną kwestię w całość. Każdy element układanki powinien być starannie dobrany, szczególnie ze względu na to, że jeden nieopatrzny zakup może spowodować zachwianie cienką granicą pomiędzy wspominaną elegancją, a przytłoczeniem. Jeden zbyt mocny akcent i dodatek skutecznie odwróci uwagę i rozproszy gości, jak również domowników. Zamiast wprowadzać w stan luksusu, wywoła rozdrażnienie i brak komfortu. Równowaga jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, szczególnie w przypadku tak mocnego i charakterystycznego stylu jakim jest styl glamour.
Przepych z umiarem
Dominujące w stylu glamour powinny być masywne meble, tj. przepastne kanapy i sofy, a także robiące wrażenie fotele. Meble powinny nawiązywać do stylu barokowego, jak również rokoko. Na duży plus zasługiwać więc będą tkaniny obiciowe, dodatkowo wzmocnione mocnymi przeszyciami. Wszelkie ozdobniki pod postacią pinezek, zaczepów, klamer, uchwytów dodadzą meblom wyrafinowania i smaku, nadając rysu i charakteru, a to przecież w tym stylu chodzi, czyli o tak zwane mocne wejście.
1. Obraz AGATE 2. Sofa GLUSTIN 3. Pufki CUBE
Czy styl glamour będzie do mnie pasować?
Z pewnością nie jest to styl dla osób lubujących się w drewnie, skórze, stylu skandynawskim, ani w drugą stronę w ciemnych pomieszczeniach. Styl glamour jest dla ludzi odważnych, mających skonkretyzowane cele i plany względem aranżacji, a także takich które sięgają po nieoczywiste zestawienia i dodatki. Jak już zdecydujemy się na styl glamou, musimy zdawać sobie sprawę, że urządzanie nie przebiegnie szybko i przypadkowo, gdyż przypadek to przeciwieństwo stylu glamour. Każda rzecz zanim zostanie zakupiona i przetransportowana do mieszkania, czy domu musi przejść głęboką analizę. To styl dla ludzi niebojących się eksperymentów i odważnych decyzji, stawiających na grę światła i blasku. Ze względu na mocne dodatki i kontrastowe zestawienia kolorów, jak również masywne meble, styl glamour będzie się piękniej prezentował na większym metrażu, choć gdy nie narzekamy na brak wyczucia i wyobraźni również w małym mieszkaniu dzięki zastosowaniu kilku trików będzie prezentował się wyśmienicie. Nierzadko warto skorzystać z pomocy architekta, który dzięki swojemu doświadczeniu pogodzi aktualne trendy z naszymi potrzebami użytkowo-mieszkaniowymi. Na pewno stylu glamour nie polubią zwolennicy minimalizmu, gdyż aby wydobyć z niego to, co najpiękniejsze, nie obędzie się bez dużej ilości dodatków i bibelotów.
Nie należy przede wszystkim zapominać, że nasze pielesze są przede wszystkim dla nas i dla naszej rodziny, a nie my dla nich. Nasz komfort i to jak będziemy się czuli w tak zaaranżowanym wnętrzu są najważniejsze.