Jak spakować meble, aby były bezpieczne podczas transportu i przeprowadzki?
Przeprowadzka to niezwykle doniosła, ale również stresująca chwila. Zwykle oznacza nadejście czegoś nowego, zwiastuje duże zmiany w życiu i pomimo szczęścia i euforii może również przynieść strach i zmartwienie. Możemy sobie ułatwić ten proces, aby był jak najbardziej komfortowy, sprawny i bezproblemowy.
Na czym skupić się najbardziej podczas pakowania?
Najwięcej trudności podczas pakowania mogą sprawić największe gabarytowo rzeczy. Mowa oczywiście o meblach. I to na nich skupimy się najbardziej, gdyż drobne elementy, takie jak dodatki i ozdoby do domu pakujemy zwykle w kartony i zabezpieczamy folią bąbelkową. Dla lepszego rozeznania się w zawartościach poszczególnych kartonów, możemy użyć kolorowych flamastrów dla opisania poszczególnych rzeczy do sypialni, salonu, pokoju dziecięcego i wszystkich innych. Cięższe rzeczy należy zawsze pakować na sam dół kartonu, natomiast lżejsze układamy na wierzchu. Wolne przestrzenie w kartonach możemy uzupełniać drobnymi rzeczami, jak bibeloty, miękkie obrusy, czy dekoracje.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wielkogabarytowych mebli. W przypadku sofy, foteli, czy krzeseł będziemy mieć większy problem przy przeprowadzce niż w przypadku mebli podlegających rozmontowaniu, takich jak konsole, toaletki, czy regały. Podczas rozmontowywania można zdać się na pomoc rodziny, czy przyjaciół, dzięki którym cały proces przebiegnie szybciej. Demontaż poszczególnych części jest nie tylko konieczny, ale również niezwykle pomocny, gdyż pozwala zaoszczędzić miejsce na pace auta dostawczego firmy przeprowadzkowej, którą prawdopodobnie będziemy musieli do tego celu wynająć. Przewiezienie mebli za jednym razem nie chodzi w grę przy pomocy małego auta dostawczego, a już na pewno nie auta osobowego.
Demontaż mebli
Wszystkie meble podlegające demontażowi należy skrupulatnie rozmontować, zabezpieczając każdą, najdrobniejszą nawet część, aby nie zgubiła się podczas transportu. Nie narażajmy się na późniejsze stresujące szukanie poszczególnych śrubek i innych drobnych elementów, dzięki którym nasz mebel znów ukaże nam się w pełnej krasie. Drobne elementy najlepiej pakować w woreczki strunowe, które później można przyczepiać mocną taśmą do spodu mebli, tj. nóżek, spodu blatu, czy spodu toaletki. Po demontażu przychodzi czas na zabezpieczenie poszczególnych elementów. Należy tutaj przyjąć zasadę osobnego pakowania części. W przypadku stołu, należy zapakować osobno blat oraz nogi. Wszystkie materiały niezbędne do pakowania jesteśmy w stanie zapewnić sobie sami. Pojedyncze części należy usztywnić warstwami tektury lub pianki, następnie owinąć folią bąbelkową, a na końcu stretchem. To ułatwi przenoszenie mebli z domu/mieszkania do auta firmy przeprowadzkowej.
W przypadku gdy demontaż poszczególnych elementów mebli nie wchodzi w grę, należy zablokować to, czego nie da się zdemontować, tj. wysuwające się szuflady, a wszystkie ozdobne gałki, czy uchwyty również owinąć folią bąbelkową. Narożniki mebli możemy ochronić specjalnie wykrojonymi pasami tektury, wkładanymi pod folię, którą kilkukrotnie owija się mebel. Sofę, fotele, czyli meble, które w ogóle nie podlegają demontażowi, można zapakować w dostępne w wielu sklepach pokrowce ochronne na meble. Są praktycznie w każdym większym sklepie meblarskim i to za niewielkie pieniądze. Pokrowce dobrze chronią przed brudem, kurzem, wilgocią, a większość dostępnych modeli można wyprać i użyć ponownie. Tańszą alternatywą służącą do zabezpieczenia dużych mebli jest sposób z owijaniem ich za pomocą koców i prześcieradeł, które mamy w domu. Jest to również najbardziej zrównoważona metoda, chroniącą środowisko naturalne i nie powodująca powstawania dodatkowych odpadów, niepodlegających przetworzeniu i recyklingowi, jak ma to miejsce w przypadku folii stretch, czy bąbelkowej.
Wytyczne podczas pakowania
Tak zapakowane meble możemy z powodzeniem przekazać do dalszego przewozu dla wynajętej wcześniej firmy przeprowadzkowej, działającej w naszej okolicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie meble mają szansę zostać załadowane i przewiezione podczas jednego transportu, a Ty możesz w tym czasie zająć się przewozem drobniejszych rzeczy, które zmieszczą się w Twoje auto. Jeśli jednak nie masz dużo mebli, a koszt, który trzeba będzie ponieść na poczet firmy zewnętrznej jest dla Ciebie nieakceptowalny, jest kilka metod, którymi możesz się posłużyć, aby przewieźć pojedyncze meble samodzielnie wypożyczonym od znajomych dostawczakiem:
1. Najcięższe meble zapakuj jako pierwsze
2. Wolne przestrzenie pomiędzy nimi uzupełnij pudłami kartonowymi, dzięki temu zyskasz dodatkowe zabezpieczenie przed przesuwaniem się mebli, a także wykorzystasz każdą wolną przestrzeń
3. Przymocuj płaskie lub długie przedmioty po bokach furgonetki, mamy na myśli tutaj blaty toaletki, konsoli, czy stołu
4. Zabezpiecz ładunek pasami, aby nie przesuwały się podczas jazdy.
Transport jest równie ważny, co samo pakowanie. Nie zaniedbaj więc żadnego z tych kroków. Dzięki odpowiedniemu załadowaniu busa będziesz mieć pewność, że wszystko przewieziesz na miejsce w stanie nienaruszonym.
W przypadku samodzielnego pakowania i przeprowadzki, koszt ogranicza się do materiałów do pakowania i ewentualnego kosztu wynajęcia samego busa u znajomych. Inaczej rzecz ma się w przypadku zdania się na firmę przeprowadzkową. Tutaj koszt może sięgnąć nawet kilkuset złotych, mamy jednak pewność bezpieczeństwa i eliminujemy swój własny stracony czas i nerwy.